Examples on Unit of Mass or Weight

Here are some solved examples on unit of mass or weight which help us to understand measurement of mass.

Consider the following examples on unit of mass or weight:

1. Change (1) 7165 kg into quintal and (ii) 345 quintal into kg.

Solution:

(i) 7165 kg = ? quintal

Since 100 kg = 1 quintal

Therefore, 7165 kg = 7165 kg ÷ 100 kg

= 71 quintal 65 kg

Therefore 7165 kg = 71 quintal 65 kg and

(ii) 345 quintal = ? kg

Since 1 quintal = 100 kg

Therefore, 345 q = 345 x 100

= 34500 kg

Therefore 345 quintal = 34500 kg


2. Add the following:

11 q 36 kg 345g, 14 q 25 kg 845g, 6 q 34 kg 730g

Solution:

understand measurement of mass

(i) g column is added
345 + 845 + 730 = 1920 g
= 1 kg 920 g

(ii) kg column is added
1 + 36 + 25 + 34 = 96 kg

(iii) q column is added
11 + 14 + 6 = 31 q


= 31 q 96 kg 920 g


3. David is 9kg heavier than Mike who weighs 35kg 675g. What is the weight of David?

Solution:

David’s weight = 35 kg 675g + 9kg = 44 kg 675 g


4. A fruit-seller bought 46kg 500g of mangoes from one garden, 75kg 750g of mangoes from another garden and 64kg 250g of mangoes from the third garden. How much mangoes were bought by the fruit-seller? If he sold 75kg 750g mangoes, how much mangoes has he now?

Solution:

Mangoes bought from one garden           =           46 kg 500 g

Mangoes bought from another garden     =           75 kg 750 g

Mangoes bought from third garden         =      +   64 kg 250 g

Total                                                =         186 kg 500 g

Mangoes sold                                     =      -   75 kg 750 g

Mangoes left with fruit-seller                 =         110 kg 750 g


5. The cost of 1 kg of tomatoes is $20.00. What is the cost of (i) 5 kg, (ii) 500 g, (iii) 100 g of tomatoes?

Solution:

(i) Since the cost of 1 kg of tomatoes = $20.00

Therefore the cost of 5 kg of tomatoes = 5 x $20 = $100

(ii) The cost of 500 g or 1/2 kg of tomatoes = 1/2 x $20 = $10

(iii) The cost of 100 g of tomatoes = 100/1000 x $20 = $2

Hence,

(i) 5 kg tomatoes cost $100

(ii) 500 g tomatoes cost $10

(iii) 100 g tomatoes cost $2


6. A tin of ghee weighs 15 kg 580 g. What will be the weight of (i) 9, (ii) 40 such tins?

Solution:

(i) Weight of 1 tin of ghee = 15 kg 580 g

Therefore weight of 9 tins of ghee = 9 x 15 kg 580 g

understand measurement





= 135 kg + 5 kg + 220 g

= 140 kg 220 g


(ii) Weight of 40 tins of ghee = 15 kg 580 g x 40

Mass or Weight





= 600 kg + 23 kg + 200 g

= 623 kg 200 g


7. The cost of 1 kg of apples is $40. What is the cost of 250 g of apples?

Solution:

250 g = 1/4 of 1000 g or 1/4 of 1 kg

Hence, cost of 250 g = 1/4 cost of 1 kg

= $40 ÷ 4

= $10

Hence, cost of 250 g of apples = $10


Related Concepts

Units for Measuring Length

Measuring Instruments

To Measure the Length of a Line-segment

Perimeter of a Figure

Unit of Mass or Weight

Examples on Unit of Mass or Weight

Units for The Measurement of Capacity

Examples on Measurement of Capacity

Measurement of Time

Read a Watch or a Clock

Antemeridian (a.m.) or Postmeridian (p.m.)

What Time it is?

Time in Hours and Minutes

24 Hour Clock

Units of Time

Examples Units of Time

Time Duration

Calendar

Reading and Interpreting a Calendar

Calendar Guides us to Know


4th Grade Math Activities

From Examples on Unit of Mass or Weight to HOME PAGE


Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.