Subscribe to our YouTube channel for the latest videos, updates, and tips.


Worksheet on Word Problems on Multiplication

In worksheet on word problems on multiplication, all grade students can practice the questions on word problems involving multiplication. This exercise sheet on word problems on multiplication can be practiced by the students to get more ideas to solve multiplication problems.

I. Word Problems on Multiplication 2-Digit by 1-Digit Number:

1. A box contains 24 erasers. How many erasers will be there in 2 such boxes?

2. The cost of a pencil is 4. What will be the cost of 22 such pencils?

3. Each child is to be given 2 toffees. How many toffees will be given to 36 children?

4. 1 kg mangoes cost 28. What will be the cost of 3 kg mangoes?

5. A bike covers 55 km in 1 litre of petrol. What distance will it cover in 7 litres of petrol?

6. 28 children of a class are going for a picnic. If 9 is collected from each child, find the total money collected.

II. Word Problems on Multiplication 2-Digit by 1-Digit Number:

1. A school bag costs 123. How much will 3 school bags cost?

2. Nitheeya's piggy bank contains 243 coins of 2 each. How much money is there in her piggy bank?

3. A chocolate box contains 105 chocolates. How many chocolates will be there in 6 such boxes?

4. A man plants 2 saplings every day. How many saplings will he be able to plant in 365 days?

5. A milkman sells 154 bottles of milk each day. How many bottles does he sell in 6 days?

6. 144 children of a society donated old toys for an orphanage. If each child gave 3 toys, how many toys were donated in all?


III. Word Problems on Multiplication:

1. The cost of one scooter is $ 35,780. What will be the cost of 100 such scooters?

2. One sewing machine costs $ 3,565. What will be the cost of 36 such machines?

3. One cycle costs $ 1,560. How much will be the cost of 12 such cycles?


4. How many seconds are there in a day? [1 day = 24 hours, 1 hour = 60 minutes, 1 minute = 60 seconds]


5. A bus has a seating capacity for 58 students. How many students will travel in 16 such buses of the same capacity?


6. A box contains 276 apples. How many apples can be packed in 175 such boxes?

7. The price of a book is $ 78. Find the price of 475 such books.

8. A school collects $ 43,178 as fees per month. How much will be the collection in a year as fees?

9. A factory produces 5,376 bulbs per month. What will be its yearly production of bulbs?

10. The weight of a cement bag is 55 kg. What will be the weight of 1,000 such bags?

11. A man has 715 notes of 500 rupees denomination. How much money does he possess?

12. There are 1125 students in a school. If a student pays $ 365 as fees and $ 150 as bus charge per month, how much money is collected in a month?

13. The price of a mathematics book is $ 65 and of a science book is $ 78. Find the cost of 40 mathematics books and 115 science books in total?

14. A bookseller sells 875 books per day in the month of July. How many books will he be able to sell in 25 days of July?

15. A carton holds 36 sets of screwdrivers. One set has 12 screwdrivers. How many screwdrivers can be packed in 65 such cartons?

16. There are 365 days in a year. How many days are there in 17 years?

17. What is the cost of 175 washing machines, if each costs $ 7530?

18. A truck can carry 2,545 kg of coal per trip. How much coal will be carried if the truck makes 135 trips?


If students have any queries regarding the questions given in the worksheet on word problems on multiplication please fill-up the below comment box so that we can help you.

However, suggestions for further improvement, from all quarters would be greatly appreciated.

You might like these

 Four Fundamental Operations - worksheets

Worksheet on Addition.

Worksheet on Word Problems on Addition.

Worksheet on Subtraction.

Worksheet on Mixed Addition and Subtraction.

Worksheet on Word Problems on Addition and Subtraction.

Worksheet by Adding or Subtracting.

Worksheet on Addition and Subtraction.

Worksheet on Estimating Sums and Differences.

Worksheet on Multiplication.

Worksheet on Multiplication of a Number by a 2-Digit Number.

Worksheet on Multiplication of a Number by a 3-Digit Number.

Worksheet on Estimating Products.

Worksheet on Word Problems on Multiplication.

Worksheet on Division.

Worksheet on Division Facts.

Worksheet on Estimating the Quotient.

Worksheet on Dividing Numbers.

Worksheet on Division by Two-Digit Numbers.

Worksheet on Word Problems on Division.

Worksheet on Four Fundamental Operations.

Worksheet on Systems of Numeration.




4th Grade Math Activities

4th Grade Math Worksheets

From Worksheet on Word Problems on Multiplication to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Worksheet on Average | Word Problem on Average | Questions on Average

    May 19, 25 02:53 PM

    Worksheet on Average
    In worksheet on average we will solve different types of questions on the concept of average, calculating the average of the given quantities and application of average in different problems.

    Read More

  2. 8 Times Table | Multiplication Table of 8 | Read Eight Times Table

    May 18, 25 04:33 PM

    Printable eight times table
    In 8 times table we will memorize the multiplication table. Printable multiplication table is also available for the homeschoolers. 8 × 0 = 0 8 × 1 = 8 8 × 2 = 16 8 × 3 = 24 8 × 4 = 32 8 × 5 = 40

    Read More

  3. How to Find the Average in Math? | What Does Average Mean? |Definition

    May 17, 25 04:04 PM

    Average 2
    Average means a number which is between the largest and the smallest number. Average can be calculated only for similar quantities and not for dissimilar quantities.

    Read More

  4. Problems Based on Average | Word Problems |Calculating Arithmetic Mean

    May 17, 25 03:47 PM

    Here we will learn to solve the three important types of word problems based on average. The questions are mainly based on average or mean, weighted average and average speed.

    Read More

  5. Rounding Decimals | How to Round a Decimal? | Rounding off Decimal

    May 16, 25 11:13 AM

    Round off to Nearest One
    Rounding decimals are frequently used in our daily life mainly for calculating the cost of the items. In mathematics rounding off decimal is a technique used to estimate or to find the approximate

    Read More