Word Problems on Decimals



Word problems on decimals are solved here step by step.



1. The product of two numbers is 42.63. If one number is 2.1, find the other.

Solution:

Product of two numbers = 42.63

One number = 2.1

Other number = 42.63 ÷ 2.1




= 426.3 ÷ 21












Therefore, the other number is = 20.3

Answers: 20.3



2. John bought 9.25m of cloth for $425.50. Find the cost price per metre.

Solution:

Cloth bought by John = 9.25 m

Cost of 9.25 m = $425.50

Cost per metre = 425.50 ÷ 9.25

= 42550 ÷ 925











The cost of the cloth per metre = $ 46

Answers: $46



3. One kg Basmati rice costs $ 43.75. Find the cost of 17 kg of rice.

Solution:

Cost of 1 kg rice = 43.75

Cost of 17 kg rice = 43.75 × 17










Therefore, 17 kg rice cost $743.75

Answers: $743.75



Decimal.

  • Decimal Place Value Chart.
  • Expanded form of Decimal Fractions.
  • Like Decimal Fractions.
  • Unlike Decimal Fraction.
  • Equivalent Decimal Fractions.
  • Changing Unlike to Like Decimal Fractions.
  • Comparison of Decimal Fractions.
  • Conversion of a Decimal Fraction into a Fractional Number.
  • Conversion of Fractions to Decimals Numbers.
  • Addition of Decimal Fractions.
  • Subtraction of Decimal Fractions.
  • Multiplication of a Decimal Numbers.
  • Multiplication of a Decimal by a Decimal.
  • Properties of Multiplication of Decimal Numbers.
  • Division of a Decimal by a Whole Number.
  • Division of Decimal Fractions
  • Division of Decimal Fractions by Multiples.
  • Division of a Decimal by a Decimal.
  • Division of a whole number by a Decimal.
  • Conversion of fraction to Decimal Fraction.
  • Simplification in Decimals.
  • Word Problems on Decimal.

  • 5th Grade Numbers Page

    5th Grade Math Problems

    From Word Problems on Decimals to HOME PAGE