Multiplication of Money

In multiplication of money we will learn how to multiply the amounts of money involving rupees and paisa. We carryout multiplication with money the same way as in decimal numbers. We put decimal point after two places from the right in the product.


Worked-out examples on multiplication of money:

1. Multiply Rs. 9.25 by 4

Solution:

(i) Amounts to be multiplied by a number

(ii) The decimal point is placed after two digits from the right in the product since we see in the multiplicand the decimal point is placed after two digits from the right.

                   Rs. 9.25

                          × 4 

                  Rs. 37.00

2. Multiply Rs. 25.60 by 7

Solution:

(i) Amounts to be multiplied by a number

(ii) The decimal point is placed after two digits from the right in the product since we see in the multiplicand the decimal point is placed after two digits from the right.

                     Rs. 25.60

                              × 7 

                     Rs. 179.20


3. Multiply Rs. 101.07 by 5

Solution:

(i) Amounts to be multiplied by a number

(ii) The decimal point is placed after two digits from the right in the product since we see in the multiplicand the decimal point is placed after two digits from the right.

                   Rs. 101.07

                             × 5 

                   Rs. 505.35


Word problems on Multiplication of Money:

1. One bottle of jam cost Rs. 180.25. Find the cost of 7 such bottles.

Solution:

Cost of 1 bottle = Rs.180.25

Cost of 7 bottle = Rs.180.25 × 7

                   Rs. 180.25

                             × 7 

                   Rs. 1261.75


Therefore, cost of 7 bottle = Rs. 1261.75


2. Robert bought 8 notebooks each costing Rs. 49.50.How much money did he pay?

Solution:

Cost of 1 note book = Rs. 49.50

Cost of 8 note book = Rs. 49.50 × 8

                    Rs. 49.50

                             × 8 

                   Rs. 396.00


Therefore, cost of 8 note book = Rs. 396.00

Multiplication of Money


The above examples on multiplication of money will help the students to practice the worksheet on multiplying the amounts of money by a number.


Questions and Answers on Multiplication of Money:

1. Multiply the following:

(i) $104.60 × 5

(ii) $210.20 × 8

(iii) $83 × 7

(iv) $1060.25 × 12

(v) $1407.15 × 15

(vi) $108 × 25


Answers:

(i) $523

(ii) $1681.60

(iii) $581

(iv) $12723

(v) $21107.25

(vi) $2700


2. Find the product:

(i) $310.10 × 6

(ii) $62.10 × 3

(iii) $129.90 × 8

(iv) $46.30 × 4

(v) $167.85 × 9

(vi) $180.25 × 16


Answers:

(i) $1860.60

(ii) $186.30

(iii) $1039.20

(iv) $185.20

(v) $1510.65

(vi) $2884

You might like these

Related Concept

Money

Writing Money in Words and Figure

Conversion of Money

Addition of Money

Subtraction of Money

Division of Money







3rd Grade Math Worksheets

3rd Grade Math Lessons

From Multiplication of Money to HOME PAGE


New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.



Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



Share this page: What’s this?