Subscribe to our YouTube channel for the latest videos, updates, and tips.


Worksheet on Third Grade Money

Practice the questions given in the worksheet on third grade money. This worksheet provides basic math questions involving addition on money, subtraction of money, multiplication of money by a number, division of money by a number, converting money in rupees and paisa and mixed word problems on money.

REMEMBER:

🟢 The number to the left of the dot shows the rupees. The number to the right of the dot shows the paise

🟢 To convert rupees into parse, multiply the amount in rupees by 100.

🟢 Addition, subtraction, multiplication and division of money can be done with the same way as it is done for ordinary numbers

1. Multiple Choice Questions (MCQ) on Third Grade Money:

   Tick (the correct option.

(i) 16 rupees 5 paise is the same as:

(a) 0.165 p;     (b) ₹ 16.50;     (c) ₹16.05


(ii) 10 coins of 25 p make:

(a) ₹ 5;     (b) ₹ 25;     (c) ₹ 2.50


(iii) Cost of an eraser is ₹ 1.50. The cost of 4 erasers will be:

(a) ₹ 5.50;     (b) ₹ 6.00;     (c) ₹ 4.75


(iv) Kevin paid ₹ 120 for 4 movie tickets. The cost of each ticket is:

(a) ₹ 30;     (b) ₹ 12;     (c) ₹ 20


(v) Stephen buys a bag which costs three times a box costing ₹ 45. The cost of the bag is:

(a) ₹ 45;     (b) ₹ 15;     (c) ₹ 135


2. (i) Convert 6085 paisa into rupees and paisa.

(ii) Convert Rs. 57.50 into paisa.


3. (i) Add Rs. 12.65, Re. 0.95 and Rs. 136.65

(ii) Subtract Rs. 30.57 from Rs. 75.30.

(iii) Ram and Sam have Rs. 360.45 and Rs. 638.95 respectively. Luis has an amount equal to the sum of the amount of Ram and Sam. What is the amount Luis has?


4. Riana bought the following things:

2 flower bouquets each for Rs. 11.25, a doll for Rs. 24.61, a book for Rs. 27.67 and a notebook for Rs. 16.10. Find her total expenditure. If she gave a Rs. 100 note to the shopkeeper, what amount was returned to her?

5. How many paisa are there in Rs. 7.00? How many 25-paisa coins make Rs. 7? 

6. Three pairs of sleepers cost Rs. 366. What is the cost of one pair of sleepers?

7. A packet of biscuits cost Rs. 15.50. What is cost of 6 packets?

8. Which is less and by how much (Rs. 115.35 + Rs. 75.05) or (Rs. 415.35 - Rs. 102.00)?



Answers for the worksheet on money are given below to check the exact answers of above mixed problems on rupees and paisa.


Answers:


1. (i)  (c) ₹16.05

(ii) → (c) ₹ 2.50

(iii) → (b) ₹ 6.00

(iv) → (a) ₹ 30

(v) → (c) ₹ 135


2. (i) Rs. 60.85

(ii) 5750 paisa


3. (i) Rs. 150.25

(ii) Rs. 44.73

(iii) Rs. 999.40


4. Rs. 90.88, Rs. 9.12

5. 700 paisa, 28 coins

6. Rs. 122

7. Rs. 93

8. Sum is less than difference by Rs. 122.95

You might like these

Related Concepts

Worksheet on Money

Worksheet on Addition of Money

Worksheet on Subtraction of Money

Worksheet on Multiplication of Money

Worksheet on Division of Money





3rd Grade Math Worksheets

3rd Grade Math Lessons

From Worksheet on Third Grade Money to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Average Word Problems | Worksheet on Average Questions with Answers

    May 20, 25 05:40 PM

    In average word problems we will solve different types of problems on basic concept of average. 1. Richard scored 80, 53, 19, 77, 29 and 96 runs in 6 innings in a series. Find the average runs scored…

    Read More

  2. Worksheet on Average | Word Problem on Average | Questions on Average

    May 19, 25 02:53 PM

    Worksheet on Average
    In worksheet on average we will solve different types of questions on the concept of average, calculating the average of the given quantities and application of average in different problems.

    Read More

  3. 8 Times Table | Multiplication Table of 8 | Read Eight Times Table

    May 18, 25 04:33 PM

    Printable eight times table
    In 8 times table we will memorize the multiplication table. Printable multiplication table is also available for the homeschoolers. 8 × 0 = 0 8 × 1 = 8 8 × 2 = 16 8 × 3 = 24 8 × 4 = 32 8 × 5 = 40

    Read More

  4. How to Find the Average in Math? | What Does Average Mean? |Definition

    May 17, 25 04:04 PM

    Average 2
    Average means a number which is between the largest and the smallest number. Average can be calculated only for similar quantities and not for dissimilar quantities.

    Read More

  5. Problems Based on Average | Word Problems |Calculating Arithmetic Mean

    May 17, 25 03:47 PM

    Here we will learn to solve the three important types of word problems based on average. The questions are mainly based on average or mean, weighted average and average speed.

    Read More