Subscribe to our YouTube channel for the latest videos, updates, and tips.


Bills and Price Chart

We will learn how to prepare a bill and price chart.

When you buy something, the shopkeeper gives you a list. This is called a bill. A bill is a very important part of buying and selling.

Look a the following example:

1. Nancy went to a stationery shop with her mother. She bought the following items for her new school year. Look at the bill prepared by the shopkeeper.

Solution:

Cash-Memo Bills and Price Chart

Now, observe the bill and answer the following questions:

(i) How much did Rachna's mother pay for the items she bought?

(ii) If she returns the set of crayons, then how much will be her bill?

(iii) For which item did she pay the most?

(iv) How many items did Rachna buy?

You are able to answer all the questions correctly and quickly because the shopkeeper made a bill mentioning the items bought, quantities and rates.

If you look at the bill carefully, you will notice that the following important things are missing.

• Name and address of the shop

• Date of purchase

Bill number

 Signature of the shopkeeper


All these are parts of a bill. If you are not happy with what you purchased, you should be able to go back to the same shop with the bill and return it.


Worksheet on Bills and Price Chart:

1. Samantha went to a toy shop. She bought 2 cars for ₹ 15.00 each, 3 notebooks for ₹ 10.50 each, 1 doll for ₹ 55.00, 5 balls for ₹ 30.00 each. Prepare a bill for Samantha's items.

Prepare a Bill

Answer:

1. 

Samantha's Bill

Prepare a Bill Answer


2. Ashley and Emily went to a coffee shop. Ashley ordered 1 cup of hot coffee, 2 club sandwiches and 1 plate french fries. Emily ordered 1 cold coffee and 3 coleslaw sandwiches. Find the total amount they paid together using the given rate list and the bill.


Coffee Shop

Hot coffee

Cold coffee

Club sandwich

French fries

Coleslaw sandwich

Cheese burger


₹ 12.50

₹ 18.50

₹ 30.25

₹ 25.00

₹ 32.25

₹ 30.00


Question on Bill

Answer:

2.

3rd Grade Answer on Bill


3. Read the following and solve:

(i) Matthew bought 5 black pens for 40.75 each, 2 sketch pen boxes for 42.50 each and a oil pastel colour box for 72.30 from NITHEEYA STATIONERY. Make a bill and find the total amount that she spent.

(ii) Jonathan had ₹ 500 with him. He bought 7 marker pens for 25 each, 4 erasers for ₹ 12.50 each, 4 long exercise books for ₹ 30 each and a stapler for ₹ 65.50. Make a bill for him. What balance would he get?


Answer:

3. (i)

Prepare a Bill Question and Answer


(ii)

Bills and Price Chart in Math

He will get back = ₹ 500 - ₹ 410.50 = ₹ 89.50

You might like these



3rd Grade Math Worksheets

3rd Grade Math Lessons

From Worksheet on Money to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Worksheet on Average | Word Problem on Average | Questions on Average

    May 19, 25 02:53 PM

    Worksheet on Average
    In worksheet on average we will solve different types of questions on the concept of average, calculating the average of the given quantities and application of average in different problems.

    Read More

  2. 8 Times Table | Multiplication Table of 8 | Read Eight Times Table

    May 18, 25 04:33 PM

    Printable eight times table
    In 8 times table we will memorize the multiplication table. Printable multiplication table is also available for the homeschoolers. 8 × 0 = 0 8 × 1 = 8 8 × 2 = 16 8 × 3 = 24 8 × 4 = 32 8 × 5 = 40

    Read More

  3. How to Find the Average in Math? | What Does Average Mean? |Definition

    May 17, 25 04:04 PM

    Average 2
    Average means a number which is between the largest and the smallest number. Average can be calculated only for similar quantities and not for dissimilar quantities.

    Read More

  4. Problems Based on Average | Word Problems |Calculating Arithmetic Mean

    May 17, 25 03:47 PM

    Here we will learn to solve the three important types of word problems based on average. The questions are mainly based on average or mean, weighted average and average speed.

    Read More

  5. Rounding Decimals | How to Round a Decimal? | Rounding off Decimal

    May 16, 25 11:13 AM

    Round off to Nearest One
    Rounding decimals are frequently used in our daily life mainly for calculating the cost of the items. In mathematics rounding off decimal is a technique used to estimate or to find the approximate

    Read More