Word Problems on Simple Interest are solved here:

**1.** Robert deposits $ 3000 in State Bank of India for 3 year which earn him an interest of 8%.What is the amount he gets after 1 year, 2 years and 3 years?*Solution:*

In every $ 100, Robert gets $ 8.

(Since rate is 8% → 8 for every 100)

Therefore, for $ 1 he gets = $ 8/100

And for $ 2000 he gets = 3000 x 8/100

= $ 240

Simple Interest for 1 year = $ 240.

Simple Interest for 2 year = $ 240 x 2

= $ 480

Simple Interest for 3 year = $ 240 x 3

= $ 720

Therefore, **Amount after 1 year = Principal (P) + Simple Interest (SI)**

= 3000 + 240

= $ 3240

**Amount after 2 years = Principal (P) + Simple Interest (SI)**

= 3000 + 480

= $ 3480

**Amount after 3 years = Principal (P) + Simple Interest (SI)**

= 3000 + 720 = $ 3720

We observe from the above example that, the Interest cannot be calculated without Principal, Rate and Time.

Therefore, we can conclude that Simple Interest (S.I.) depends upon:

*(i) Principal (P)
(ii) Rate (R)
(iii) Time (T)*

And therefore, the formula for calculating the simple interest is

*Simple Interest (SI) = {Principal (P) × Rate (R) × Time (T)}/100*

**Amount (A) = Principal (P) + Interest (I)
Principal (P) = Amount (A) – Interest (I)
Interest (I) = Amount (A) – Principal (P)**

**2.** Richard deposits $ 5400 and got back an amount of $ 6000 after a year. Find the simple interest he got.

*Solution:*

Principal (P) = $ 5400,

Amount (A) = $ 6000

**Simple Interest (SI) = Amount (A) – Principal (P)**

= 6000 - 5400

= 600

Therefore, Richard got an interest of $ 600.

**3.** Seth invested a certain amount of money and got back an amount of $ 8400. If the bank paid an interest of $ 700, find the amount Sam invested.

*Solution:*

Amount (A) = $ 8400,

Simple Interest (SI) = $ 700

**Principal (P) = Amount (A) – Interest (I)**

= 8400 - 700

= 7700

Therefore, Seth invested $ 7700.

**4.** Diego deposited $ 10000 for 4 year at a rate of 6% p.a. Find the interest and amount Diego got.

*Solution:*

Principal (P) = $ 10000,

Time (T) = 4 years,

Rate (R) = 6% p.a.

**Simple Interest (SI) = {Principal (P) × Rate (R) × Time (T)}/100**

= (10000 x 6 x 4)/100

= $ 2400

**Amount (A) = Principal (P) + Interest (I)**

= 10000 + 2400

= $ 12400

The interest Diego got = $ 2400.

Therefore, the amount Diego got $ 12400.

**Word Problems on Simple Interest.**

**In Simple Interest when the Time is given in Months and Days.**

**To find Principal when Time Interest and Rate are given.**

**To find Rate when Principal Interest and Time are given .**

**To find Time when Principal Interest and Rate are given.**

**Worksheet on Factors affecting Interest**

**5th Grade Numbers Page** **5th Grade Math Problems** **From Word Problems on Simple Interest to HOME PAGE**

**Didn't find what you were looking for? Or want to know more information
about Math Only Math.
Use this Google Search to find what you need.**

## New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.