Worksheet on Direct Variation



Worksheet on direct variation word problems there are various types of questions to practice. Students can recall how to solve word problems on direct variation and then try to solve the worksheet on direct variation or direct proportion.



1. If 8 oranges cost $ 10.40, how many oranges can be bought for $ 33.80?

      (a) 21
      (b) 23
      (c) 25
      (d) 26


2. If 18 dolls cost $ 630, how many dolls can be bought for $ 455?

      (a) 9
      (b) 11
      (c) 13
      (d) 15


3. If a man earns $ 805 per week, in how many days he will earn $ 1840?

      (a) 7 days
      (b) 16 days
      (c) 19 days
      (d) 23 days


4. If car covers 102 km in 6.8 litres of petrol, how much distance will it cover in 24.2 litres of petrol?

      (a) 363 km
      (b) 330 km
      (c) 375 km
      (d) 396 km


5. On a particular day, 200 US dollars are worth Rs 9666. On that day, how many dollars could be bought for Rs 5074.65?

      (a) 105 US dollars
      (b) 117 US dollars
      (c) 127 US dollars
      (d) 131 US dollars


6. If 5 men or 7 women earn $ 525 per day, how much would 7 men and 13 women earn per day?

      (a) $ 1331
      (b) $ 1816
      (c) $ 1710
      (d) $ 1041


7. The cost of 16 bags of washing powder, each weighing 1.5 kg, is $ 672. Find the cost of 18 bags of the same, each weighing 2 kg.

      (a) $ 1008
      (b) $ 1128
      (c) $ 1338
      (d) $ 1000


8. If 3 persons can weave 168 shawls in 1 4 days, how many shawls will be woven by 8 persons days?

      (a) 153
      (b) 189
      (c) 127
      (d) 160


9. If the cost of transporting 160 kg of goods for 125 km is Rs 60, what will be the cost of transporting 200 kg of goods for 400 km?

      (a) $ 118
      (b) $ 196
      (c) $ 240
      (d) $ 275


10. If the wages of 12 workers for 5 days are $ 7500, find the wages of 17 workers for 6 days.

      (a) $ 10943
      (b) $ 11057
      (c) $ 12750
      (d) $ 13473

Answers for worksheet on direct variation are given below to check the exact answers of the question.

Answers:

  1. 26
  2. 13
  3. 16
  4. 363 km
  5. 105 US dollars
  6. $ 1710
  7. $ 1008
  8. 160
  9. $ 240
10. $ 12750

Related Links:



Ratio and Proportion - Worksheets
  • Worksheet on Direct Variation
  • Worksheet on Inverse Variation

  • 8th Grade Math Practice

    From Worksheet on Direct Variation to HOME PAGE