Subscribe to our YouTube channel for the latest videos, updates, and tips.


Worksheet on Measurement of Mass or Weight



In worksheet on measurement of mass or weight, all grade students can practice the questions on units for measuring mass or weight. This exercise sheet on measurements can be practiced by the students to get more ideas to learn to measure the mass or weight of the given line segments according to the questions.


1. What are the main units of mass? What are the relations between these units?



2. Which unit of mass will be convenient if you have to measure the weight of iron-rods for the construction of your house?


3. Decide what you would use: quintalkg or g to measure the weights of the following objects:

(i) three sacks of rice

(ii) a sack of wheat

(iii) a tin full of vegetable oil

(iv) an iron almirah

(v) a spoon

(vi) a small box containing chalk sticks

(vii) a pen

(viii) potatoes

(ix) green vegetables

(x) fruits



4. Weigh the following objects rounding off to the nearest 100 grams:

(i) a packet of salt

(ii) a packet of edible oil

(iii) a water bottle

(iv) a lemon squash bottle

(v) 10 mangoes

(vi) a brick

(vii) 12 match-boxes

(viii) an apple



5. Fill in the gaps:

(i) 1 quintal = _______ kg

(ii) 1 metric ton = _______ kg

(iii) 1 metric ton = _______ quintals = _______ kg

(iv) 1 kg = _______ g


6. What are the main weights used to measure mass in g.?



7. Express in terms of kg and g:

(i) 7548 g

(ii) 15895 g

(iii) 42635 g



8. Express in terms of metric ton and quintal:

(i) 3460 quintal

(ii) 375 quintal

(iii) 435 quintal



9. Express in terms of quintal and kg:

(i) 478 kg

(ii) 1690 kg

(iii) 754 kg



10. Find the sum of:

(i) 27 kg 540 g, 24 k g 350 g, 14 kg 380 g

(ii) 69 kg 625 g and 38 kg 770 g



11. Ruchi weighs 65 kg 16 g and Hannah weighs 40 kg 40 g. How much less is the weight of Hannah than that of Ruchi?



12. There are 50 kg of apples in a box. If 2 kg 500 g of these are rotten, find the weight of the remaining apples.



13. The cost of 1kg of potatoes is $8. What is the cost of 15 kg of potatoes?



14. The cost of 1kg of ghee is $160. What is the cost of 500 g of ghee?



15. The cost of 1kg of butter is $75. What is the cost of 250 g of butter?



16. The cost of 100g of cheese is $20. Find the cost of cheese weighing:

(i) 500 g

(ii) 1 kg

(iii) 50 g

(iv)2 kg



17. If 1 kg of Basmati rice costs $40, find the cost of:

(i) 5 kg of rice

(ii) 500 g of rice

(iii) 100 g of rice

(iv) 15 kg of rice

If students have any queries regarding the questions given in the worksheet on measurement of mass or weight, please fill-up the below comment box so that we can help you.

However, suggestions for further improvement, from all quarters would be greatly appreciated.

 Measurement - Worksheets

Worksheet on Measurement of Length.

Worksheet on Perimeter of a Figure.

Worksheet on Measurement of Mass or Weight.

Worksheet on Measurement of Capacity.

Worksheet on Measurement of Time.

Worksheet on Antemeridian and Postmeridian.

Worksheet on Interpreting a Calendar.

Worksheet on Units of Time.

Worksheet on Telling Time.







4th Grade Math Activities

4th Grade Math Worksheets

From Worksheet on Measurement of Mass or Weight to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Conversion of Improper Fractions into Mixed Fractions |Solved Examples

    May 12, 25 04:52 AM

    Conversion of Improper Fractions into Mixed Fractions
    In conversion of improper fractions into mixed fractions, we follow the following steps: Step I: Obtain the improper fraction. Step II: Divide the numerator by the denominator and obtain the quotient…

    Read More

  2. Multiplication Table of 6 | Read and Write the Table of 6 | Six Table

    May 12, 25 02:23 AM

    Multiplication Table of Six
    Repeated addition by 6’s means the multiplication table of 6. (i) When 6 bunches each having six bananas each. By repeated addition we can show 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 36 Then, six 6 times or 6 sixes

    Read More

  3. Word Problems on Decimals | Decimal Word Problems | Decimal Home Work

    May 11, 25 01:22 PM

    Word problems on decimals are solved here step by step. The product of two numbers is 42.63. If one number is 2.1, find the other. Solution: Product of two numbers = 42.63 One number = 2.1

    Read More

  4. Worksheet on Dividing Decimals | Huge Number of Decimal Division Prob

    May 11, 25 11:52 AM

    Worksheet on Dividing Decimals
    Practice the math questions given in the worksheet on dividing decimals. Divide the decimals to find the quotient, same like dividing whole numbers. This worksheet would be really good for the student…

    Read More

  5. Worksheet on Multiplying Decimals | Product of the Two Decimal Numbers

    May 11, 25 11:18 AM

    Practice the math questions given in the worksheet on multiplying decimals. Multiply the decimals to find the product of the two decimal numbers, same like multiplying whole numbers.

    Read More