Worksheet on Bills

We will practice the questions given in the worksheet on bills and billing of different items. We know bill is a slip of paper on which a shopkeeper notes down the requirements of a buyer and calculates the total cost of items purchased.


1. Make the bill.

Make the Bill

2. Sam went to the stationery shop. He bought one pen at $ 15, one pencil at $ 2, one eraser at $ 5, one scale at $ 5 and one pencil box at $ 18. Make the bill for Sam.

Make the Money Bill

3. Mr. John bought the following from Venus stores, Madras on 20.10.94:

(i) 2 lamps costing $ 951.25 each

(ii) 1 bike costing $ 1800

(iii) 14 litres of petrol of $ 19.20 per litre.

(iv) 3.5 litres of engine oil at $ 20.80 per litre.

Prepare the bill for the above purchase. Calculate the total amount paid by Mr. John.


4. Sherry bought the following articles from Sari Suhag, Railway Road, Aligerh.

2 Banarasi sarees at the rate of $ 1500.00 per sari.

8 metre of shirting at the rate of $ 30.00 per metre.

1 pair of bed sheets at $ 40.50 per bed sheet.

8 metre of long cloth at $ 20.25 per metre

1 dozen handkerchiefs at $ 3.50 per handkerchief.

Calculate the total amount paid by Suhani.


5. Jack purchased the following items from Answer Book Depo, Shamshad market, Aligarh on 08.05.2015.

4 Registers at the rate of $ 15.50 per register.

3 Erasers at the rate of $ 1.50 per eraser.

10 Note books at the rate of $ 5.50 per note book.

2 Color boxes at the rate of $ 6.00 per box.

(a) Prepare the bill for the above mentioned iteme.

(b) If Jahangir gave $ 150 to the owner of Answer Book Depo then how much balance did he receive back?


6. Find the mistake in the following bill and make it for the correct amount.

Worksheet on Bills

Answers for the worksheet on bills are given below.


Answers:

1. $ 212.70

2. 45.00

3. $ 4044.10

4. $ 3525.00

5. (a) $ 133.50

(b) $ 16.5

6. The mistake in the bill is at S.No. 3 $ 30.80 and in total in $ 104.80



5th Grade Numbers Page

5th Grade Math Problems

From Worksheet on Bills to HOME PAGE


New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.



Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. 2nd grade math Worksheets | Free Math Worksheets | By Grade and Topic

    Dec 06, 23 01:23 AM

    2nd Grade Math Worksheet
    2nd grade math worksheets is carefully planned and thoughtfully presented on mathematics for the students.

    Read More

  2. Rupees and Paise | Paise Coins | Rupee Coins | Rupee Notes

    Dec 04, 23 02:14 PM

    Different types of Indian Coins
    Money consists of rupees and paise; we require money to purchase things. 100 paise make one rupee. List of paise and rupees in the shape of coins and notes:

    Read More

  3. Months of the Year | List of 12 Months of the Year |Jan, Feb, Mar, Apr

    Dec 04, 23 01:50 PM

    Months of the Year
    There are 12 months in a year. The months are January, February, march, April, May, June, July, August, September, October, November and December. The year begins with the January month. December is t…

    Read More