# Numerical Expressions Involving Decimal Numbers

We will learn how to simplify the numerical expressions involving decimal numbers. We know how to perform the fundamental operations, namely addition, subtraction, multiplication and division involving decimal numbers and now we will learn to perform two or more operations together.

Solved examples to simplify the numerical expressions involving decimal numbers:

Simplify the following:

(i) 0.75 ÷ 1.5 + 3.4 × 2.5 - 1.6

= 0.75 × 1/1.5 + 3.4 × 2.5 - 1.6 (Divide 0.75 by 1.5 = 0.5)

= 0.5 + 3.4 × 2.5 - 1.6 (Multiply 3.4 × 2.5 = 8.5)

= 0.5 + 8.5 - 1.6 (Add 0.5 + 8.5 = 9.5)

= 9 - 1.6 (Subtract 9 - 1.6 = 7.4)

= 7.4

Therefore, 0.75 ÷ 1.5 + 3.4 × 2.5 - 1.6 = 7.4

(ii) 0.05 + 2 × 1.02 ÷ 0.2 - 0.5

= 0.05 + 2  × 1.02 × 1/0.2 - 0.5 (Divide 1.02 by 0.2 = 5.1)

= 0.05 + 2 × 5.1 - 0.5 (Multiply 2 × 5.1 = 10.2)

= 0.05 + 10.2 - 0.5 (Add 0.05 + 10.2 = 10.25)

= 10.25 - 0.5 (Subtract 10.25 - 0.5 = 9.75)

= 9.75

Therefore, 0.05 + 2 × 1.02 ÷ 0.2 - 0.5 = 9.75

(iii) 0.01 + 2 × 1.02 ÷ 0.2 - 0.5

= 0.01 + 2  × 1.02 × 1/0.2 - 0.5 (Divide 1.02 by 0.2 = 5.1)

= 0.01 + 2 × 5.1 - 0.5 (Multiply 2 × 5.1 = 10.2)

= 0.01 + 10.2 - 0.5 (Add 0.01 + 10.2 = 10.21)

= 10.21 - 0.5 (Subtract 10.21 - 0.5 = 9.71)

= 9.71

Therefore, 0.01 + 2 × 1.02 ÷ 0.2 - 0.5 = 9.71

(iv) 9 - 2.5 ÷ 5 × 0.3 + 1

= 9 - 2.5 × 1/5 × 0.3 + 1 (Divide 2.5 by 5 = 0.5)

= 9 - 0.5 × 0.3 + 1 (Multiply 0.5 × 0.3 = 0.15)

= 9 - 0.15 + 1 (Rearrange)

= 9 + 1 - 0.15 (Add 9 + 1 = 10)

= 10 - 0.15 (Subtract 10 - 0.15 = 9.85)

= 9.85

Therefore, 9 - 2.5 ÷ 5 × 0.3 + 1 = 9.85

Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.

## Recent Articles

1. ### Method of H.C.F. |Highest Common Factor|Factorization &Division Method

Apr 13, 24 05:12 PM

We will discuss here about the method of h.c.f. (highest common factor). The highest common factor or HCF of two or more numbers is the greatest number which divides exactly the given numbers. Let us…

2. ### Factors | Understand the Factors of the Product | Concept of Factors

Apr 13, 24 03:29 PM

Factors of a number are discussed here so that students can understand the factors of the product. What are factors? (i) If a dividend, when divided by a divisor, is divided completely

3. ### Methods of Prime Factorization | Division Method | Factor Tree Method

Apr 13, 24 01:27 PM

In prime factorization, we factorise the numbers into prime numbers, called prime factors. There are two methods of prime factorization: 1. Division Method 2. Factor Tree Method

4. ### Divisibility Rules | Divisibility Test|Divisibility Rules From 2 to 18

Apr 13, 24 12:41 PM

To find out factors of larger numbers quickly, we perform divisibility test. There are certain rules to check divisibility of numbers. Divisibility tests of a given number by any of the number 2, 3, 4…