Worksheet on Application on Proportion

Practice the questions given in the worksheet on application on proportion.


1. Two numbers are in the ratio 3 : 5. If the second number is 365, find the first number.

2. Mr. John has reduced his consumption of fuel in the ratio 6 : 5. If his original fuel consumption cost was $ 3600, find the cost of his fuel consumption now.

3. Find the number that should be added to each to each of the numbers 8, 20, 12, 28 to make the new numbers proportional.

4. X and Y invest money in the ratio 3 : 5 respectively. If Y invests $ 50,500, how much does X invest?

5. What should be subtracted from each of the numbers 5, 7, 11, 17 so that the new numbers become proportional?

6. The scale of a drawing is 1 : 1000. If the height of a building is 12 cm in the drawing, what is the actual height of the building?


7. Find two numbers whose mean proportional is 12 and third proportional is 324.

8. Coal costs $ 20 per kg and Coke costs $ 35 per kg. If the two are mixed in the ratio 7 : 3, what is the cost of 1 kg of this mixture? How much money is saved by using 12 kg of this mixture instead of 10 kg of pure Coke?

9. What least number must be added to each of the numbers 5, 11, 19 and 37so that they are in proportional?

10. Mark bought an old house for $ 1450000. He renovated it and found that the value had increased in the ratio 5 : 7. Find the increased price of the house after renovation.

11. By what ratio does 35 decrease to 25?

12. David made an investment of $ 10,000 and after 3 years he got back $ 25,000. By what ratio did his investment increase?

13. Aaron bought a second-hand car for $ 150000. If after 5 years, the price of the car dropped by 3 : 1\(\frac{1}{4}\), calculate the reduced price of the car.

 

Answers for the worksheet on application on proportion are given below.



Answers


1. 219

2. $ 3000

3. 4

4. $ 30300

5. 2

6. 120 m

7. 4, 36

8. 24.50, $ 56

9. 2

10. $ 2030000

11. By 5 : 7

12. 2 : 5

13. $ 62,500

 






10th Grade Math

From Worksheet on Application on Proportion to HOME




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.