Practice Test on Division Word Problems


Math practice test on division word problems sum involving division, children need to be careful about using the remainder. Read the questions carefully before solving the problems on division.


1. How many thirty fours are there in six thousand nine hundred thirty six? 

2. How many times can 24 be taken away from 5520? 

3. A gardener needs 1444 gladioli bulbs. Bulbs are sold in packs of 32. How many packs should the gardener buy? 

4. Maria decides to learn twenty five new Sanskrit words every day. How long will it take her to learn 9125 words? 

5. A piece of embroidery have 1352 stitches with 52 stitches in each row. How many rows are there? 

6. 162,468 people attended four football matches. If an equal number of people attended, how many people at a time saw each match? 




7. Aaron needs 125 chocolates to distribute among his friends. Chocolates come in boxes of 8.

(a) How many boxes does Aaron need to buy?

(b) How many chocolates will be left?

8. Ron and his friends are selling paper flowers to raise $5000 for an orphanage. One flower sells for $9. How many flowers need to be sold to raise the required amount?

9. Mike needs 44 cards. Each packet has 6 cards. How many packets of cards does Mike need to buy? How many cards will be left over?

10. Adrian bought a packet of 90 balloons. He shared them equally between his 4 friends and 4 cousins. How many balloons will each child get? Will have Adrian any card left over for himself?

11. 468 people attended 3 performances of a play. If an equal number of people attended each show, how many people at a time saw each performance?

12. Shelly and Sharon went shopping with their mother. Read each statement given and circle the correct math fact to go with it. Write the exact answer from the option.

Mother bought 10 kg onion, 2 kg tomatoes, 3 apples and 4 mangoes:

(i) Each bag of onion could hold 5 kg. How many bags did she need for the onions?

(a) 10 ÷ 5

(b) 10 + 10

(c) 10 × 5

(d) 5 ÷ 10


(ii) She paid $ 48 for the tomatoes. How much did each kilo of tomatoes cost:

(a) 2 × 48

(b) 48 ÷ 2

(c) 2 ÷ 2

(d) 48 + 2


(iii) She paid $36 for the apples. How much did each apple cost:

(a) 3 × 3

(b) 9 ÷ 3

(c) 36 + 36

(d) 36 ÷ 3


(iv) She paid $32 for the mangoes. How much did each mango cost:

(a) 8 × 32

(b) 32 ÷ 4

(c) 4 ÷ 4

(d) 32 ÷ 32


(v) Shelly bought 6 chocolates and 8 cookies.

She paid $ 54 for the chocolates. How much did each chocolate cost:

(a) 6 + 6

(b) 54 ÷ 6

(c) 54 + 54

(d) 54 - 9


(vi) She paid $40 for the cookies. How much did each cookie cost:

(a) 8 + 8

(b) 8 × 8

(c) 40 ÷ 40

(d) 40 ÷ 8


(vii) Sharon bought a string of beads. Each bead was for $ 7. She paid $ 42 for the string. How many beads were there in the string?

(a) 7 + 7

(b) 42 ÷ 7

(c) 42 ÷ 6

(d) 7 ÷ 7



Answers for the practice test on division word problems are given below to check the exact answers of the problem sums involving division.

Answers:

1. 204

2. 230

3. 45 packs

4. 365 days

5. 40617

6. 40617

7. (a) 16 boxes

(b) 3


8. 556 flowers

9. 8 packets 4 left

10. 11 balloons 2 left

11. 156 people

12. (i) 10 ÷ 5 = 2

(ii) 48 ÷ 2 = 24

(iii) 36 ÷ 3 = 12

(iv) 32 ÷ 4 = 8

(v) 54 ÷ 6 = 9

(vi) 40 ÷ 8 = 5

(vii) 42 ÷ 7 = 6









From Practice Test on Division Word Problems to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.