Unitary Method



In unitary method if the cost of one object is given, you can find the cost of many objects by multiplying the cost of one object with the number of objects.



For example:

1. Cost of 1 book is $ 20. What is the cost of 10 such books?

Solution:

Cost of 1 book = $ 20

Cost of 10 books = $ 20 × 10

= $ 200

If you are given the cost of several objects, you can find the cost of one object by dividing the cost of several objects by the number of objects.



2. Cost of 5 pens is $ 125. What is the cost of 1 pen?

Solution:

Cost of 5 pens = $ 125

Cost of 1 pen = $ 125 ÷ 5

= $ 25



3. Cost of 10 note books is $ 250. Find the cost of 15 note books.

Solution:

Cost of 10 note books = $ 250

Cost of 1 note book = $ 250÷ 10

= $ 25

Cost of 15 note books = $ 25 × 15

= $ 375



4. Cost of 5 chocolate is $ 15. Find the cost of 10 chocolate.

Solution:

Cost of 5 chocolates= $15

Cost of 1 chocolate = $15 ÷ 5

= $ 3

Cost of 10chocolate = $ 3× 10

= $ 30



5. Cost of 8 balls is $ 16. Find the cost of 17 balls.

Solution:

Cost of 8 balls = $ 16

Cost of 1 ball= $ 16÷8

= $ 2

Cost of 17 balls = $ 2× 17

= $ 34

This is called the Unitary Method.




Unitary Method.



Contact Us

5th Grade Math Problems

From Unitary Method to HOME PAGE