Practice the questions given in the worksheet on word problems on money. Read the questions carefully to understand whether we need to add or subtract the bigger amounts of money, multiply or divide the amounts of money with two digit numbers and money bills.
Solve the following:
1. kanta bought a T.V. Set for $ 8249.36 and a watch for $ 1249.36. How much did she spend in all?
2. Mamta spent $ 6438.58 on Sunday and $ 2849.65 on Monday. How much did she spend in all?
3. Keshav had $ 6259.19. He gave $ 3163.55 to her mother. How much is left with him?
4. Rohit earns$ 9263.57 and saves $ 7923 per month. How much does he spend per month?
5. Anand bought a T.V. Set. He gave $ 9000 to the shopkeeper and got $ 925 back. What is the cost of the T.V. set?
6. Kaushal bought goods for $ 8355.63. He sold them for $
9826.25. How much did he gain?
7. Malti purchased a saree for $ 1344.50 and a coat for $ 2143.55. The amount of $ 2414.55 was still left with her. How much did she have?
8. Keshav gave $ 3298.36 to his brother and $ 2149.67 to his sister. The remaining amount was given to his mother. If he had $ 9764.32 in all, how much did he given to her mother?
9. Kanta had $ 4834.84 with her. She gave $ 3216.46 to krishna, $ 1537.38 to Suresh and divided rest of the money among her three consins equally. How much did her each consin get?
10. Kamath gave $ 3248.25 to Suman, $ 1298.25 to Mahesh and 1196.50 to Raman. The amount of $ 2438 is still left with him. How much did he have?
11. Bhupati bought a coat for $ 738.50, a shirt for $ 238.50 and 3 pens costing $ 97 each. How much did he spend?
12. Vyomesh purchased a coat for $ 1368.50 and a shirt $ 839.50. He also purchased a saree for his mother which cost him $ 369 more than the sum of the cost of the coat and the shirt. What was the cost of the saree?
13. Praveen purchased 3 pens at the rate of $ 14 each, 6 books at the rate of $ 64 each, 7 maps at the rate of $ 8 each and 9 notebooks at the rate of $ 7 each. Make a bill for the purchases.
14. Akhil bought 3 kg of apples at the rate of $ 35 per kg, 3 kg of guava at the rate of $ 16 per kg, 5 kg of grapes at the rate of $ 40 per kg and 7 kg of oranges at the rate of $ 25 per kg. Make a bill for the purchases.
Answers for the worksheet on word problems on money are given below.
Answers:
1. $ 9498.72
2. $ 9288.23
3. $ 3095.64
4. 1340.57
5. $ 8075
6. $ 1470.62
7. $ 5902.60
8. $ 4316.29
9. $ 27
10. $ 8181
11. $ 1268
12. $ 2577
13.
S. No. 1. 2. 3.
4. |
Items Pens Books Maps Notebooks Total |
Quantity 3 6 7
9 |
Rate ($) 14.00 64.00 8.00
7.00 |
Amount ($) 42.00 384.00 56.00 63.00 545.00 |
14.
S. No. 1. 2. 3.
4. |
Items Apples Guavas Grapes
Oranges Total |
Quantity 3 kg 6 kg 5 kg
7 kg |
Rate ($) 35.00 16.00 40.00
25.00 |
Amount ($) 105.00 48.00 200.00
175.00 528.00 |
From Worksheet on Word Problems on Money to HOME PAGE
Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.
New! Comments
Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.