Subscribe to our YouTube channel for the latest videos, updates, and tips.


Worksheet on Word Problem on Multiplication

Practice the worksheet on word problems on multiplication.

1. One complete set of class IV costs $264. How much money did a class of 42 children pay to the bookshop owner, if all of them bought their books from him?

2. One pair of football shoes costs $ 628. Find the cost of 26 pairs of shoes.

3. For the school trip, every child who gave his name was asked to pay $ 550.What was the total amount collected if 128 children went on the trip?

4. Anil’s father paid the money for the water cooler in 50 dollar notes. If he gave 139 notes to the dealer, what was the cost of the water cooler?

5. A man earns $ 346 in one day. How much was his earning in the month of January?

6. The speed of an aeroplane is 675 km per hour. How much distance will it cover in 16 hours? [Hint: Distance = Speed × Time]

7. A newspaper vendor delivers 194 newspapers daily. Find total number of papers he will deliver in

(i) a week?

(ii) a month of 30 days?

(iii) a normal year?


8. In a garden, there are 44 rows of roses and in each row, there are 38 roses. How many roses are there in the garden?

9. If there are 72 apples in a box, how many apples are there in 52 boxes?

10. 38 children went on a picnic. Each child was given $ 120 to spend. How much money did they have?

11. There are 195 houses in Sunlight colony. If there are 8 people living in each house, how many people would be living in the colony?

12. Class III has 52 children in each section. If there are 9 sections, about how many children would there be in the class?

13. AT a sale, each item was priced at $ 98. 102 people picked up one item each. How much was the sale?

14. Find the product of smallest 3-digit number and greatest 2-digit number.

15. A truck contains 572 boxes of mangos. How many boxes are there in 30 trucks?

16. There are 1000 pages in a book. How many pages are there in 52 books?

17. There are 56 children in a group. I gave 5 toffees to each child. How many toffees di I distribute among 10 groups of children?

18. A factory product 1560 loaves of bread daily. How many loaves of bread will it produce in 2 weeks?


Check the answers given below of the worksheet on word problem on multiplication.


Answers:


1. $ 11,088

2. $ 16,328

3. $ 70,400

4. $ 6,950

5. $ 10,726

6. 10,800 km

7. (i) 1,358

(ii) 5,820

(iii) 70,810


8. 1,672

9. 3,744

10. 4,560

11. 1560

12. 468

13. 9,996

14. 9,900

15. 17,160

16. 52,000

17. 2,800

18. 21,840





Math Homework Sheets 

3rd Grade Math Lessons

From Worksheet on Word Problem on Multiplication to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Worksheet on Average | Word Problem on Average | Questions on Average

    May 19, 25 02:53 PM

    Worksheet on Average
    In worksheet on average we will solve different types of questions on the concept of average, calculating the average of the given quantities and application of average in different problems.

    Read More

  2. 8 Times Table | Multiplication Table of 8 | Read Eight Times Table

    May 18, 25 04:33 PM

    Printable eight times table
    In 8 times table we will memorize the multiplication table. Printable multiplication table is also available for the homeschoolers. 8 × 0 = 0 8 × 1 = 8 8 × 2 = 16 8 × 3 = 24 8 × 4 = 32 8 × 5 = 40

    Read More

  3. How to Find the Average in Math? | What Does Average Mean? |Definition

    May 17, 25 04:04 PM

    Average 2
    Average means a number which is between the largest and the smallest number. Average can be calculated only for similar quantities and not for dissimilar quantities.

    Read More

  4. Problems Based on Average | Word Problems |Calculating Arithmetic Mean

    May 17, 25 03:47 PM

    Here we will learn to solve the three important types of word problems based on average. The questions are mainly based on average or mean, weighted average and average speed.

    Read More

  5. Rounding Decimals | How to Round a Decimal? | Rounding off Decimal

    May 16, 25 11:13 AM

    Round off to Nearest One
    Rounding decimals are frequently used in our daily life mainly for calculating the cost of the items. In mathematics rounding off decimal is a technique used to estimate or to find the approximate

    Read More