Subscribe to our ▢️ YouTube channel πŸ”΄ for the latest videos, updates, and tips.

Worksheet on Preparing a Bill

In this worksheet on Preparing a Bill you will get the different types of questions on money bill, bill and find the total amount of a bill, check the bill for its correctness, present a correct bill and find the errors and correct them.

I. Complete the description of the following bill and find the total Amount.

Find the Total Amount

II. Prepare a bill and find the total cost.

1. 2 kg apples β†’ at the rate of Rs 35.00 per kg

2. 24 oranges β†’ at the rate of Rs 11.00 per dozen

3. 2 dozens bananas β†’ at the rate of Rs 10.00 per dozen

4. 2\(\frac{1}{2}\) kg grapes β†’ at the rate of Rs 100 per kg

5. 3 kg mangoes β†’ at the rate of Rs 25 per kg

6. 500 gm cheese β†’ at the rate of Rs 65.00 per kg


III. Prepare a bill and find the total cost.

1. 8 notebooks β†’ at the rate of Rs 15.00 per notebook

2. 6 pencils β†’ at the rate of Rs 22.00 per dozen

3. 4 colour boxes β†’ at the rate of Rs 66.00 per box

4. 3 scales β†’ at the rate of Rs 5.00 per scales

5. 5 Physics books β†’ at the rate of Rs 155.40 per book

6. 7 Chemistry books β†’ at the rate of Rs 237.00 per book

7. 9 Maths books β†’ at the rate of Rs 324.00 per book


IV. Mr. Animesh Kumar Pandey bought the following items from Narayani Readymade Stores, 107/1, Dumdum Road, Ghosh Para, Kolkata on 17.05.2023.

1. 3 T-Shirts β†’ at the rate of Rs 180 per shirt

2. 3 Jeans β†’ at the rate of Rs 475 per jeans

3. 4 Shirts β†’ at the rate of Rs 265 each

4. 3 Coats β†’ at the rate of Rs 920 per coat

5. 5 Frocks β†’ at the rate of Rs 350 per frock

He received the following bill.

Check the Bill

Check the bill for its correctness. If it is a incorrect, present a correct bill.


V. Gaurav received a bill from a shopkeeper as given below. When Gaurav checked it, he found many mistakes in it. Find the errors and correct them. Present a new bill.

Present a New Bill

VI. Mr. Ashwin Kumar 85/5, Nimtala Ghat, Bihar, purchased the following items from Saraswati Stores, B.T. Road, Bihar on 22.12.2023.

1. 5 kg flour at the rate of Rs 8.50 per kg

2. 5 kg rice at the rate of Rs 15.50 per kg

3. 4 kg sugar at the rate of Rs 18.50 per kg

4. 2 kg tea at the rate of Rs 162.00 per kg

5. 2 kg oil at the rate of Rs 56.75 per kg

6. 2 kg desi ghee at the rate of Rs 154.00 per kg

7. 6 Colgate tooth paste tubes at the rate of Rs 37 per tube

8. 9 Lux soap at the rate of Rs 16 per piece

Make a bill for the above items.


VII. Nairitee purchased some stationery items from Joy Stores, Egra. She received the following bill.

Check and Correct the Bill

Chceck and correct the bill if there is any mistake in it.

Answer:

I.

Complete the Bill

II. 

Find the Total Cost of a Bill


III. 

Prepare a Bill and Find the Total Cost


IV. 

Correct Bill of a Readymade Stores


V. 

Present a New and Correct Bill


VI.

Preparation of a Bill

VII.

Present a New and Correct Bill Answer



5th Grade Numbers Page

5th Grade Math Problems

From Worksheet on Preparing a Bill to HOME PAGE


Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?