Subscribe to our ▶️ YouTube channel 🔴 for the latest videos, updates, and tips.
Dividing Decimals Word Problems Worksheet
In dividing decimals word problems worksheet we will get different types of problems on decimals division word problems, dividing a decimal by a whole number, dividing a decimals and dividing a decimals by 10, 100 and 1000.
I. Solve the following Dividing Decimals Word Problems.
(i) Michael wants to fill 40.50 l of milk into 5 containers equally. How much milk can he fill in each container?
(ii) 8.5 m of Copper Cable costs ₹ 814.30. How much will one metre Copper Cable cost?
(iii) Nairitee runs 4570.50 m in five days. If he runs equal distance each day, how many metres does she run each day?
(iv) 8.5 kg of sweet costs ₹ 255.85. How much does 1 kg of sweet cost?
(v) 38.5 l of petrol is to be filled into 11 cans. How much petrol can be filled in each can?
(vi) 15 rings of copper weigh 454.50 g. Find the weight of each ring.
(vii) 4 balls weigh 2.24 kg. What is the weight of each ball?
(viii) 17.92 kg of rice is to be filled equally into 4 bags. How much rice will each bag contain?
(ix) Nitheeya bought 6.5 l of orange juice for Rs 550.55. What is the cost of 1 l of orange juice?
(x) 24.75 l of cooking oil is distributed equally among 30 workers. How much will each worker get?
(xi) Ramesh worked 12 hours on last Sunday and earned Rs 240.60. What is his hourly rate of wage?
(xii) A packet containing 60 sheets of paper is 2.454 cm thick. What is the thickness of each sheet?
(xiii) Christopher bought 71.06 m of cloth. If one shirt requires 3.23 m of cloth, how many shirts can be made from the cloth that he bought?
(xiv) Kishor bought 2.5 kg of rice for ₹ 87.50. Find the rate of 1 kg of rice.
(xv) Meena cuts pieces of 7.12 cm from 85.44 cm long ribbon. How many such pieces can she cut?
(xvi) Jessica bought 19 l of soybean oil for ₹ 1068.75. What is the rate of 1 l of soybean oil?
Answer:
I. (i) 1. 8.1 l
(ii) ₹ 95.8
(iii) 914.1 m
(iv) ₹ 30.1
(v) 3.5 l
(vi) 30.3 g
(vii) 0.56 kg
(viii) 4.48 kg
(ix) Rs 84.7
(x) 0.825 l
(xi) ₹ 20.05
(xii) 0.0409 cm
(xiii) 22
(xiv) ₹ 35
(xv) 12
(xvi) ₹ 56.25
You might like these
Decimal numbers can be expressed in expanded form using the place-value chart. In expanded form of decimal fractions we will learn how to read and write the decimal numbers. Note: When a decimal is missing either in the integral part or decimal part, substitute with 0.
The rules of multiplying decimals are: (i) Take the two numbers as whole numbers (remove the decimal) and multiply. (ii) In the product, place the decimal point after leaving digits equal to the total number of decimal places in both numbers.
To multiply a decimal number by a decimal number, we first multiply the two numbers ignoring the decimal points and then place the decimal point in the product in such a way that decimal places in the product is equal to the sum of the decimal places in the given numbers.
While comparing natural numbers we first compare total number of digits in both the numbers and if they are equal then we compare the digit at the extreme left. If they also equal then we compare the next digit and so on. We follow the same pattern while comparing the
We will discuss here about the working rule for the conversion of a decimal fraction into a fractional number. The rules of converting decimal number to fraction are
Addition of decimal numbers are similar to addition of whole numbers. We convert them to like decimals and place the numbers vertically one below the other in such a way that the decimal point lies exactly on the vertical line. Add as usual as we learnt in the case of whole
The rules of subtracting decimal numbers are: (i) Write the digits of the given numbers one below the other such that the decimal points are in the same vertical line. (ii) Subtract as we subtract whole numbers. Let us consider some of the examples on subtraction
Division of a decimal by a decimal are discussed here. 1. 14.7 ÷ 2.1 Solution: 14.7 ÷ 2.1 [Count the number of decimal digits in the divisor and we observe that after decimal there is 1
Word problems on decimals are solved here step by step. The product of two numbers is 42.63. If one number is 2.1, find the other. Solution: Product of two numbers = 42.63 One number = 2.1
Definition of decimal numbers: We have learnt that the decimals are an extension of our number system. We also know that decimals can be considered as fractions whose denominators are 10, 100, 1000
5th Grade Numbers Page
5th Grade Math Problems
From Dividing Decimals Word Problems Worksheet to HOME PAGE
Didn't find what you were looking for? Or want to know more information
about Math Only Math.
Use this Google Search to find what you need.
Share this page:
What’s this?
New! Comments
Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.