5th Grade Money Bills

In 5th Grade Money Bills we will learn the concept of the bill, preparation of a bill and calculation of the total amount of a bill.


In our daily life, we receive many types of bills like Electricity Bill, Telephone Bill, Water Bill, etc. The shopkeeper also gives us a bill when we purchase some items.

A sample of a bill is given below.

5th Grade Money Bills

Generally, the information mentioned in a bill are as follows.

1. Name, address and phone number of the shop

2. Date and bill number

3. Name and address of the customer

4. Name of items

5. Quantity of each item

6. Rate per item

7. Cost of each item purchased

8. Total cost

9. Signature of the shopkeeper

The bill is very useful for us. It tells us how much we have to pay and whether the money being demanded is correct and reasonable or not. It is also a proof that we purchased the mentioned items from that particular shop.


Examples to Prepare a Bill:

I. Mr. Suman Ghosh residing at 525, IVY Apartment, Laxmi Nagar, Kolkata, purchased the following items from Milan Stores, 732, Dumdum Road, Kolkata on 26.10.2024.

1. 4 kg of rice at Rs 22.50 per kg

2. 3 Packets of 7 o'clock blades at Rs 21.00 each

3. 5 kg of sugar at Rs 15.50 per kg

4. 2 Close-up toothpaste tubes at Rs 26.00 each

5. 1 Boroline cream tube at Rs 15.00

Prepare a bill, wide bill no. 302 of the above items.

Prepare a Bill


II. Manash Saha purchased the following items from a shop of the Super Bazar, Kolkata.

1. 4 kg sugar at the rate of Rs 21 per kg

2. 2 ℓ oil at the rate of Rs 55.50 per ℓ

3. 8 kg rice at the rate of Rs 24.50 per kg

4. 3 Boroplus tubes at the rate of Rs 12 per piece

5. 10 kg wheat at the rate of Rs 10 per kg

He received the following bill from the shopkeeper.

Check and verify the bill

Check and verify the bill.


Solution.

1. Cost of 4 kg sugar = Rs 21.00 x 4

                               = Rs 84.00


2. Cost of 2 ℓ oil = Rs 55.50 x 2

                       = Rs 111.00


3. Cost of 8 kg rice = Rs 24.50 x 8

                             = Rs 196.00


4. Cost of 3 Boroplus tubes = Rs 12.00 x 3

                                        = Rs 36.00


5. Cost of 10 kg wheat = Rs 10.00 x 10

                                  = Rs 100.00


Total = Rs 84.00 + Rs 111.00 + Rs 196.00 + Rs 36.00 + Rs 100.00

        = Rs 527.00.

Therefore, the amount of the bill is correct.

You might like these



5th Grade Numbers Page

5th Grade Math Problems

From 5th Grade Money Bills to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. 5th Grade Circle Worksheet | Free Worksheet with Answer |Practice Math

    Jul 11, 25 02:14 PM

    Radii of the circRadii, Chords, Diameters, Semi-circles
    In 5th Grade Circle Worksheet you will get different types of questions on parts of a circle, relation between radius and diameter, interior of a circle, exterior of a circle and construction of circl…

    Read More

  2. Construction of a Circle | Working Rules | Step-by-step Explanation |

    Jul 09, 25 01:29 AM

    Parts of a Circle
    Construction of a Circle when the length of its Radius is given. Working Rules | Step I: Open the compass such that its pointer be put on initial point (i.e. O) of ruler / scale and the pencil-end be…

    Read More

  3. Combination of Addition and Subtraction | Mixed Addition & Subtraction

    Jul 08, 25 02:32 PM

    Add and Sub
    We will discuss here about the combination of addition and subtraction. The rules which can be used to solve the sums involving addition (+) and subtraction (-) together are: I: First add

    Read More

  4. Addition & Subtraction Together |Combination of addition & subtraction

    Jul 08, 25 02:23 PM

    Addition and Subtraction Together Problem
    We will solve the different types of problems involving addition and subtraction together. To show the problem involving both addition and subtraction, we first group all the numbers with ‘+’ and…

    Read More

  5. 5th Grade Circle | Radius, Interior and Exterior of a Circle|Worksheet

    Jul 08, 25 09:55 AM

    Semi-circular Region
    A circle is the set of all those point in a plane whose distance from a fixed point remains constant. The fixed point is called the centre of the circle and the constant distance is known

    Read More