Worksheet on Finding Profit or Loss

We will practice the questions given in the worksheet on finding profit or loss.

1.  Find the profit or loss in each of the following cases:

(i) Cost Price = $ 270, Selling Price = $ 300

(ii) Cost Price = $ 325, Selling Price = $ 300

(iii) Selling Cost Price = $ 895, Cost Price = $ 818

(iv) Selling Price = $ 1000, Cost Price = $ 1080


2. If cost price of a Pen is $ 19 and Selling Price is $ 24.Is there a gain or loss?

3. The cost of a Washing Machine is $ 8,450. If Selling Price is $ 8075, what is the gain or loss?

4. Aaron bought an article for $ 575.00and spent $ 25 on its transportation. He sold it for $ 550. Find his profit or loss?

5. Ben buys a basket of mangos at $ 250. He sells the basket at $ 225. Find his gain or loss.

6. Sam buys a chair for $ 300. He pays $ 25 as transport charges and sells it to Mr. John for $ 420. Find his profit or loss.


Answers for the worksheet on finding profit or loss are given below.


Answers:


1. (i) Profit = $ 30

(ii) Loss = $ 50

(iii) Profit = $ 77

(iv) Loss = $ 80


2. Gain of $ 5

3. Loss of $ 375

4. Loss of $ 50

5. Loss of $ 25

6. Loss of $ 95

Profit and Loss.

Formulas of Profit and Loss.

Finding Profit or Loss

Calculating Cost Price

Calculating Selling Price

To find Cost Price or Selling Price when Profit or Loss is given.

Worksheet on Profit and Loss.

Worksheet on Calculating Selling Price and Cost Price





5th Grade Math Problems

5th Grade Math Worksheets

From Worksheet on Finding Profit or Loss to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.