Word Problems on Dividing Money

Read the questions given in the word problems on dividing money. We need to understand the statement and divide the amount of money as ordinary numbers with two digit numbers.

1. Ron buys 15 pens for $ 375.45. What is the cost of one pen?

Number of pens Ron bought = 15

Cost of 15 pens = $ 375.45

Therefore, cost of one pen = $ 375.45 ÷ 15 = $ 25.03

 

2. Shane bought 14 toys for $ 1547. Find the cost of 1 toy.

Number of toys Shane bought = 14

Cost of 14 toys = $ 1547

Therefore, cost of one toy = $ 1547.00 ÷ 14 = $ 110.50

 

3. Shelly buys 9 books for $ 211.59. What is the cost of one book?

Number of books Shelly bought = 9

Cost of 9 books = $ 211.59

Therefore, cost of one book = $ 211.59 ÷ 9 = $ 23.51

 

4. Mike bought 15 kg of sugar for $ 667.50. What is the cost of 1 kg of sugar?

Quantity of sugar Mike bought = 15 kg

Cost of 15 kg of sugar = $ 667.50

Therefore, cost of one kg of sugar = $ 667.50 ÷ 15 = $ 44.50





4th Grade Math Activities

From Word Problems on Dividing Money to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.